Żurawka: Kiedy i Jak Ścinać Liście?

W jaki sposób prawidłowo przycinać żurawkę ogrodową? Kiedy to robić?

W tym artykule dowiesz się wszystkiego na ten temat.

Jak przycinać żurawkę?

Oto jak prawidłowo przycinać żurawkę. Dotyczy to przycinania wiosennego, ponieważ w większości przypadków należy ścinać liście żurawki wiosną, ewentualnie wczesnym latem.

1. Oczyść roślinę

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to oczyścić żurawkę z liści i oraz innych pozostałości. Jeśli w pobliżu rosną chwasty lub mech, usuń je. Zapewni to dostęp do liści żurawki i ułatwi proces przycinania.

Do czyszczenia używaj rękawic ogrodowych i małych grabi. Pamiętaj, by nie uszkodzić rośliny podczas czyszczenia przestrzeni wokół niej.

Nie odrywaj liści żurawki rękami, ponieważ możesz uszkodzić łodygę.

2. Wybierz odpowiednie narzędzia

Narzędzia są jednym z najważniejszych kroków w przygotowaniu do przycinania.

Do przycinania żurawki najwygodniejsze są cienkie i długie nożyczki. Za pomocą tego narzędzia można dostać się do łodygi, zwłaszcza gdy krzew jest bardzo gruby i duży. Poza tym nożyczki bardzo dokładnie przecinają ogonki liści.

Innym wygodnym narzędziem są sekatory do przycinania. To narzędzie również wykonuje dobrą robotę, ale nie tak starannie jak nożyczki. Jeśli lubisz tego rodzaju narzędzie, użyj małego modelu, ponieważ duże sekatory mogą łatwo uszkodzić główną łodygę.

Nie używaj noża, ponieważ nie jest to zbyt wygodne do tego typu pracy. Za pomocą noża możesz uszkodzić nie tylko główny trzon, ale także spowodować uszkodzenie rąk.

Zanim zaczniesz, musisz dobrze naostrzyć narzędzie. Pozwoli ci to lepiej przycinać. Ponadto zdezynfekuj swoje narzędzia. Jest to rekomendowane, aby uniknąć infekcji.

Będziesz także potrzebował rękawic ogrodowych i małych grabi, aby wyciąć wszystko, co jest do wyrzucenia.

3. Przytnij stare liście

Zachowaj ostrożność podczas przycinania. Najpierw sprawdź roślinę. Jeśli nowe liście zaczną rosnąć w środku buszu, możesz przyciąć żurawkę.

Wytnij tylko stare liście, które zwykle rosną na długich i cienkich łodygach. Spróbuj wyciąć ogonki liściowe w pobliżu głównej łodygi, ale nie uszkadzaj głównej łodygi. Unikaj również uszkadzania młodych małych liści rosnących w środku.

4. Nie przycinaj łodygi

Wiosną wycinamy tylko stare liście, aby nie zakłócać wzrostu młodych liści.

Nie należy ciąć górnej części głównej łodygi, nawet jeśli jest wysoka. Wczesna wiosna nie nadaje się do tego, zwłaszcza jeśli chcesz ukorzenić sadzonki. W przypadku takiego przycinania lepiej wybrać inną porę.

5. Zastosuj odpowiednie środki ochrony rośliny

Po przycięciu zaleca się opryskanie żurawki środkiem grzybobójczym. Zatrzyma to rozwój grzybów na i wokół rośliny. Pozwoli to również uniknąć infekcji przez świeże rany z przycinania.

Drugą rzeczą do zrobienia jest nawożenie rośliny, ponieważ przycinanie nieco ją osłabi. Wystarczy niewielka ilość nawozu o powolnym uwalnianiu.

Kiedy przycinać liście żurawki?

Powyższa instrukcja tyczy się ścinania liści żurawki na wiosnę. Ale czy można przycinać je w inne pory roku?

W rzeczywistości zbędne liście żurawki można przycinać przez cały sezon, z wyjątkiem jesieni i zimy.

Czy jesienią można przyciąć liście żurawki?

Jesienią nie poleca się przycinania żurawki, ponieważ roślina potrzebuje dużo energii, aby przetrwać zimę. Im więcej liści pozostanie na roślinie, tym lepiej będzie zimować.

Ponadto przycinanie dolnych liści odsłoni dolną część łodygi. W rezultacie łodyga może gnić w okresie zimowym.

Czy zimą można przycinać liście żurawki?

Przed zimą można przycinać jedynie suche liście i nic innego nie powinno być przycinane. Przycięte żurawki mogą nie hibernować dobrze i będą narażone na rozwój chorób.

Scroll to Top