Żółte Liście na Palmie Cykas? Oto, Jak to Naprawić!

Palma cykas jest z reguły rośliną odporną na wszelkie choroby, jednak mimo to czasem możemy doświadczyć żółknięcia jej liści.

Jakie są tego przyczyny i co możemy z tym zrobić?

Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się wszystkiego na ten temat.

Dlaczego liście cykasa żółkną?

Powód 1: Szkodniki

Insekty mogą często atakować cykasa i doprowadzić do żółknięcia liści. Najczęstsze insekty, które mogą pojawić się na tej roślinie to przędziorki, miseczniki, wciornastki, lub wełnowce.

Szkodniki te zwykle można zauważyć na spodzie liści sagowca, gdzie przyczepiają się i wysysają sok. Liście po upływie czasu staną się żółte, a roślina straci wigor.

Jeśli zauważysz szkodniki, najlepiej usunąć liście i wyrzucić je do kosza. Gdy już to zrobisz, spryskaj palmę preparatem na szkodniki lub olejem neem, co zapobiegnie dalszej inwazji. Kiedy znajdziesz łuskę sagowca, usuń porażone liście i zniszcz je.

Najlepiej jednak zapobiegać tym szkodnikom. Na przyszłość sprawdzaj każdą zakupioną roślinę pod kątem szkodników i regularnie ją oglądaj.

Powód 2: Gleba pozbawiona niezbędnych składników odżywczych

Liście sagowca mogą również stać się żółte, gdy roślinie zabraknie manganu lub magnezu. Roślinie brakuje manganu, jeśli na liściach pojawią się smugi lub plamy. Jeżeli nie ma magnezu, możemy zauważyć żółte paski.

Jeśli chcesz przywrócić swoją roślinę do życia, zastosuj wolnodziałający nawóz bogaty w magnez i potas. Czasem trudno stwierdzić jakiego mikroelementu brakuje naszemu sagowcowi. Może być to również brak azotu, czy żelaza, dlatego warto kupić nawóz w płynie, który zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Powód 3: Przenawożenie

Żółte liście cykasa mogą również wskazywać na zbyt dużo nawozu. Jeśli nie stosujesz się do instrukcji podanej na etykiecie, w roślinie może dojść do nagromadzenia się soli mineralnych.

W efekcie możesz przypalić liście, które będą odbarwione na krawędziach, zżółkłe, zwijać się i uszkadzać.

Powód 4: Zbyt dużo słońca

Zbyt dużo bezpośredniego światła słonecznego może spalić lub wybielić liście sagowca. Oczywiście tę roślinę można trzymać na słońcu, ale niezbędna jest dłuższa aklimatyzacja.

Najbezpieczniej umieścić cykasa w półcieniu, który sprawi, że z czasem liście będą bardziej zielone.

Powód 5: Zbyt niska temperatura

Sagowce mogą przetrwać ekstremalne zimno, ale zdarza się, że ich liście mogą żółknąć w ujemnych temperaturach, ponieważ korzenie mają problem z pobieraniem składników odżywczych z gleby w chłodne dni.

Jeśli podejrzewasz, że właśnie zimno jest powodem złego stanu cykasa, odetnij żółte liście od pnia, ale wtedy, gdy zrobi się cieplej. Z czasem ich miejsce powinny zająć nowe liście.

Powód 6: Nieodpowiednie podlewanie

Kiedy podlewasz palmę cykasa zbyt często i zbyt obficie, ryzykujesz gniciem korzeni, co skutkuje niedoborem składników odżywczych.

Również słaby drenaż gleby może powodować problemy z korzeniami prowadzące do żółknięcia. Zawsze używaj doniczki z otworami drenażowymi i gleby z dobrym drenażem.

Ponadto utrzymuj wilgotność gleby, ale nie pozwól roślinie stać w wodzie. Pamiętaj, że palmy sagowca mogą żółknąć z powodu stresu spowodowanego wilgocią, dlatego najlepiej podlewać roślinę raz na 1-2 tygodnie. Podczas podlewania podlewaj całkowicie i pozwól glebie doniczkowej całkowicie wyschnąć przed ponownym podlaniem.

Powód 7: Stres po przesadzeniu

Szok związany z przesadzeniem może spowodować żółknięcie liści. Jeśli naruszysz bryłę korzeniową, kopiąc i gwałtownie przesuwając roślinę z jednego miejsca do drugiego, spodziewaj się, że liście żółkną, a nawet odpadną.

Po zaaklimatyzowaniu się w nowym miejscu i zakorzenieniu roślina powinna wypuścić zielone liście. Ponadto cykas nie lubi miejsc o dużym ruchu, gdzie jest szturchany lub ocierany przez ludzi, lub zwierzęta.

Scroll to Top