Jak Ukorzenić Złamanego Kaktusa? (Krok Po Kroku)

Ukorzenianie złamanego kaktusa jest możliwe i stosunkowo łatwe, jednak należy trzymać się pewnych wytycznych, by robić to poprawnie.

Po przeczytaniu tego artykułu, będziesz wiedzieć jak ukorzenić złamanego kaktusa i cieszyć się w przyszłości pełnoprawną rośliną.

Krok 1: Umieść złamaną część kaktusa w odpowiednim miejscu

Zanim zaczniesz ukorzeniać odłamaną część kaktusa, umieść ją w suchym i dobrze oświetlonym miejscu.

Pozwoli to na wyschnięcie i zrogowacenie tej części rośliny, co sprawi, że będzie mniejsza szansa, że kaktus złapie grzyba lub bakterie po umieszczeniu jej w ziemi.

Krok 2: Przygotuj doniczkę

Gdy część kaktusa, którą chcesz ukorzenić wyschnie, należy przygotować doniczkę. Niektóre rośliny dobrze ukorzeniają się w wodzie, jednak w tym przypadku nie jest to dobry pomysł i kaktus lepiej powadzi sobie w glebie.

Doniczka do kaktusa powinna mieć dziurki drenażowe, aby roślina odpowiednio rosła. Kaktus nie jest bowiem przystosowany do wzrostu w wilgotnych warunkach gleby. Owszem, lubi być podlewany, ale gleba powinna wysychać stosunkowo szybko.

Jeśli chodzi o ziemię, która będzie się znajdować w doniczce, powinna być ona żwirowata ze stosunkowo niskim procentem ziemi ogrodniczej. Możesz stworzyć własną mieszanką z ziemi uniwersalnej, perlitu i kory do storczyka. Najlepiej jednak zakupić gotową mieszankę do kaktusa.

Krok 3: Uprawa kaktusa

Aby ukorzenić kaktusa, możemy skorzystać z ukorzeniacza. Jeśli jednak tego nie zrobimy, to również odcięta część rośliny powinna wypuścić korzenie.

Włóż odciętą część kaktusa do gleby w taki sposób, aby była umieszczona stabilnie, ale nie zakopana zbyt głęboko. Następnie podlej odrobinę i umieść doniczkę w miejscu, które jest jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione.

Podlewaj lekko glebą co dzień lub co 2 dni, aby stymulować wzrost korzeni. Po 2-3 tygodniach lekko pociągnij w górę wsadzona do gleby część kaktusa. Jeśli czujesz lekki opór, to znak, że rozwinął się system korzeniowy.

Gdy kaktus zacznie rosnąć, należy zajmować się nim tak, jak pełnoprawnym kaktusem i przenieść ją do miejsca z bezpośrednim słońcem.

Krok 4: Pielęgnacja młodego kaktusa

Oto kilka dodatkowych wskazówek dotyczących odpowiedniej pielęgnacji kaktusa.

  • Odpowiedni drenaż: Kluczowa jest ziarnista i dobrze przepuszczalna gleba oraz doniczka z otworami drenażowymi. Gleby zawierające torf są nie są dobrym wyborem, ponieważ zlepiają się wokół korzeni, gdy wysychają, a następnie uniemożliwiają kaktusowi wchłanianie wody.
  • Woda: Częstą przyczyną śmierci kaktusa jest nadmierne podlewanie. Kaktusy potrzebują regularnego podlewania, szczególnie latem. Gdy gleba jest sucha, podlej ją, aż woda wypłynie z otworu drenażowego, a następnie zostaw kaktusa w spokoju, aż znów będzie całkowicie suchy.
  • Światło: Kaktusy uwielbiają słońce. Powinny być więc trzymane na słonecznym parapecie lub wyniesione latem na zewnątrz.
Scroll to Top