7 Przyczyn Żółknących Liści Sundaville (+Rozwiązania)

Sundaville to piękne kwiaty, jednak błędy w pielęgnacji mogą doprowadzić do problemów z nimi, w tym żółknących liści.

W tym artykule przyjrzymy się najczęstszym przyczynom tego stanu rzeczy i podpowiemy jak możesz ożywić kwiat sundaville.

1. Nieodpowiednie podlewanie

Jednym z głównych powodów, dla których liście sundevilli żółkną, jest problem z nadmiernym podlewaniem.

Jest to częsty problem, zwłaszcza jeśli używasz niewłaściwej gleby.

To dlatego ważne jest, aby zapewnić roślinie dobrze przepuszczalną glebę i zapobiegać zalegającej wodzie.

Z drugiej strony możesz podlewać sundaville zbyt mało, co także może być przyczyną żółtych liści. Sundaville, które nie mają dostatecznej ilości wody, mogą mieć żółte lub brązowe liście, które z czasem zaczną opadać.

Co więcej, sadzenie sundavilli w niewłaściwym podłożu, lub zbyt ciepłym miejscu również może przyczynić się do problemu braku wody z powodu wysychania.

Najlepiej posadź sundavillę w szybko przepuszczalnej glebie i podlewaj ją na tyle dokładnie, aby strefa korzeniowa nigdy nie wyschła całkowicie między sesjami podlewania.

Zaleca się podlewanie sundavilli raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie.

2. Zbyt dużo słońca

Sundaville wymagają co najmniej 6 godzin bezpośredniego lub jasnego światła każdego dnia.

Umieszczenie rośliny na działce ogrodowej, która otrzymuje pełne słońce przez cały dzień, może spowodować, że jej liście zżółkną.

Umieszczenie sundavilli w bezpośrednim świetle na kilka dni w celu uzyskania niewielkiego zastrzyku energii jest w porządku, ale na dłuższą metę może to doprowadzić do żółknięcia liści.

Posadź więc sundaville gdzieś, gdzie otrzyma minimum 6 godzin światła, ale nie więcej niż 10 godzin.

3. Za mało światła

Żółte liście mogą być również oznaką niedostatecznej ilości światła.

Pamiętaj więc o przynajmniej 6 godzinach, które sundaville powinny otrzymać. Może być to również światło pośrednie, jednak wówczas te rośliny powinny dostać 8-10 godzin takiego światła.

4. Niewłaściwy nawóz

Niewłaściwy rodzaj nawożenia to kolejny sposób na przekształcenie zdrowych zielonych liści sundavilli w żółte lub żółtobrązowe plamy.

Sundavilla to kwitnąca tropikalna winorośl, która cieszy się nawozem o proporcji 20-20-20.

Innymi słowy, roślina ta pobiera ten sam rodzaj składników odżywczych, co wiele innych roślin ozdobnych.

Zastosuj więc nawóz o powolnym uwalnianiu 20-20-20 wczesną wiosną. Alternatywnie można użyć płynnego nawozu ogólnego przeznaczenia co około trzy tygodnie.

5. Za mało składników odżywczych

Jeśli wykluczasz pierwsze cztery potencjalne przyczyny, istnieje duża szansa, że twojej winorośli brakuje składników odżywczych.

Najprawdopodobniej z tego powodu zobaczysz zarówno żółte, jak i brązowe liście, a także zielone liście, które są poplamione lub pokryte żółtymi pasmami.

Warto więc zastosować płynne składniki odżywcze natychmiast po zauważeniu żółtych liści.

6. Niewłaściwa gleba

Kwitnące sundaville lubią glebę, która szybko i dokładnie spływa.

Pamiętaj więc, aby sadzić sundaville w piaszczystej, szybko przepuszczalnej glebie, która nie pozwoli na nadmierne zmoczenie korzeni. Posadź tę winorośl w doniczce z odrobiną ziemi ogrodowej, kompostu i piasku.

7. Nieodpowiednia temperatura

Sundaville to rośliny tropikalne, które nie tolerują temperatur niższych niż 7 stopni Celsjusza., co oznacza, że na zimę trzeba je zabrać do domu.

Liście tej rośliny mogą żółknąć również z powodu zbyt dużych wahań temperatury. Fale upałów lub chłodniejsze dni mogą osłabić tę winorośl i sprawić, że liście będą brązowe lub żółte.

Scroll to Top