Przycinanie Jeżówki: Wszystko, Co Musisz Wiedzieć

Przycinanie jeżówki powinno zostać wykonane poprawnie i w odpowiednim czasie.

Jest to ważny element pielęgnacyjnym, ponieważ odmładza roślinę, pobudza nowy wzrost i sprawia, że ​​roślina nie wygląda na zaniedbaną. 

W tym artykule dowiesz się wszystkiego na temat przycinania tego kwiatu.

Kiedy przycinać jeżówki?

To, kiedy powinieneś przycinać jeżówki zależy od Twoich celów i podejścia. Zwykle jeżówki przycina się w sezonie jesienno-zimowym lub wiosennym.

Przycinanie jesienno-zimowe

Jeśli chcesz mieć zadbany ogród przez całą zimę, możesz przyciąć jeżówki po tym, jak przejdą w stan spoczynku późną jesienią lub wczesną zimą. 

Przycinanie uśpionych łodyg i główek nasion jesienią również zmniejszy szansę na rozprzestrzenienie się rośliny. Wiele gatunków jeżówki będzie łatwo rozprzestrzeniać się przez nasiona, jeśli nie przytnie się główek. Jeśli masz ogród, w którym lubisz dbać o porządek, przycinanie jesienią jest powinno być koniecznością.

Przycinanie wiosną

Z drugiej strony, możesz też poczekać do wiosny, zanim przytniesz tę bylinę. Dlaczego?

Po pierwsze, jeżówki, a konkretnie ich nasiona mogą stanowić źródło pokarmu dla ptaków, które zostają w Polsce na zimę.

Po drugie, główki z nasionami zapewniają pewne urozmaicenie zimowego krajobrazu, gdy większość roślin jest uśpiona.

Ostatecznie to, czy zdecydujesz się przycinać rośliny jesienią czy wiosną, zależy wyłącznie od Ciebie i tego, czego chcesz dla swojego ogrodu. Jeśli masz dużo jeżówek, możesz możesz część odciąć jesienią, a część zostawić na wiosnę, by sprawdzić jaka opcja nadaje się dla Ciebie najlepiej.

Należy pamiętać, że niewielkie przycinanie może odbywać się również przez cały sezon wegetacyjny, a także wtedy, gdy rośliny są w stanie spoczynku.

Czy jeżówki można przyciąć latem?

Przycinanie jeżówek można wykonywać także latem, jednak proces ten będzie nieco inny, ponieważ będzie się to sprowadzało do przycinania martwych kwiatów, aby zapewnić estetykę i zapobiec rozprzestrzenianiu się nasion.

Jak poprawnie przyciąć jeżówkę?

Jeżówki są odpornymi roślinami, więc jest mało prawdopodobne, że błąd w procesie przycinania doprowadzi do niefortunnego zgonu rośliny. Ale nadal ważne jest, aby znać właściwy sposób ich przycinania, aby każdego roku cieszyć się dużą liczbą kwiatów i zdrowym wzrostem. 

Krok 1 : Wybierz preferowaną porę roku na przycinanie. Zdecyduj się, czy chcesz to robić jesienią, czy wiosną.

Krok 2: Przygotuj sekatory, które są czyste i ostre.

Krok 3: Przytnij jeżówkę na wysokości 3-10 cm od ziemi. To, jak głęboko przyciąć jeżówkę, zależy od posiadanej odmiany i jej ugruntowania. Na przykład dużą, dobrze ugruntowaną roślinę można przyciąć do 10 cm. Mniejsze odmiany przytnij niżej.

Scroll to Top