14 Pięknych Krzewów z Fioletowymi Kwiatami (Zdjęcia)

Jeśli myślisz nad dodaniem do swojego ogrodu krzewów z unikalnymi fioletowymi kwiatami, zobacz naszą listę 14 propozycji.

1. Azalia

Azalie są jednymi z najpopularniejszych krzewów kwitnących. Mają piękne, trąbkowate kwiaty w jasnych kolorach.

Kwiaty rosną gęsto na nisko położonym krzewie. Zapewnij im kwaśną, bogatą w składniki odżywcze glebę, która jest dobrze przepuszczalna, a będą się rozwijać. Krzewy te również całkiem dobrze radzą sobie w cieniu.

2. Budleja Dawida

Budleja Dawida to fioletowy kwitnący krzew, który jest pełen długich jasnozielonych liści i kolczastych skupisk delikatnych kwiatów. Oprócz żywych odcieni fioletu, można znaleźć ten krzew z białymi, czerwonymi, czy różowymi kwiatami.

Ten odporny krzew przyciągnie zapylaczy przez całe lato i jesień. Potrzebuje gliniastej, piaszczystej gleby, która jest dobrze przepuszczalna, ale wilgotna. W przeciwnym razie nie jest wrażliwy na pH gleby.

Przeczytaj również: Czy Budleja Dawida Jest Trująca? (Ważne Informacje)

3. Lespedeza Thunberga

Ten krzew prezentuje się naprawdę świetnie i rzadko spotyka się go w polskich ogrodach. Ma jasne, różowo-fioletowe kwiaty w delikatnym kształcie grochu. Strąki nasion są jadalne o pieprznym smaku.

Ten różowy lub fioletowy krzew kwitnący nie jest wrażliwy na glebę, o ile jest wilgotna i dobrze przepuszczalna. Jest odporny na suszę i bardzo dobrze reaguje na przycinanie. Aby uzyskać większy wzrost i kwitnienie, przycinaj późną zimą i ponownie wiosną, jeśli tego potrzebuje.

4. Niepokalanek mnisi

Niepokalanek może przypominać kwitnącą szałwię dzięki długim liściom i skupiskom kwiatów. Krzew ten kwitnie od lata do jesieni, kiedy to przyciąga wielu zapylaczy. Rośnie powoli, co oznacza, że rzadko będziesz musiał go przycinać.

Jest bardzo odporny na suszę i nie wymaga wiele opieki.

5. Klematis

Klematis to winorośl, ale może być również uprawiany jako krzew. 

Wizytówką tej rośliny są jej oszałamiające kwiaty. Można znaleźć odmiany o kwiatach w kształcie gwiazdy, spodków, czy dzwonków.

6. Lawenda

Lawenda jest technicznie ziołem, ale może być również uprawiana jako krzew. Ta roślina jest piękna, a także ma wiele celów kulinarnych i leczniczych. Latem daje mnóstwo kwiatów.

Jest bardzo odporna na suszę, oraz ma pachnące liście i kwiaty, które zachwycą wszystkich gości w Twoim ogrodzie.

7. Hortensja

Hortensje można znaleźć we wszystkich kolorach, ale fiolet jest jednym z najbardziej uderzających odcieni.

Chociaż dobrze sprawdzi się jako krzew w zacienionym miejscu w ogrodzie, zakwitnie bardziej obficie, gdy dostanie co najmniej cztery godziny światła słonecznego dziennie.

8. Liliak pospolity

Lilak pospolity, zwany również bzem to popularny krzew ze względu na oszałamiające skupiska kwiatowe i rozpoznawalny zapach. Oprócz fioletu można go znaleźć w kilku odcieniach różu i bieli.

Utrzymanie go jest łatwe. Preferuje bogatą, gliniastą glebę o neutralnym pH i normalnej wilgotności. Jest odporny na suszę i wymaga jedynie corocznego przycinania przed pojawieniem się pierwszych kwiatów.

9. Rododendron

Ten fioletowy krzew uwielbia kwaśną glebę i dobrze radzi sobie w pełnym słońcu.

Rododendrony można znaleźć niemal w każdym odcieniu i większość kolorów wygląda fenomenalnie.

10. Ketmia syryjska

Ketmię syryjską można łatwo pomylić z hibiskusem. Krzew ten ma twarde, zdrewniałe gałęzie i ciemnozielone liście. Kwiaty mają pięć płatków, które rozchodzą się jak spodek.

Zwróć uwagę na to, by ketmia syryjska nie rozsiewała się zbyt szybko w Twoim ogrodzie.

11. Szałwia

Ten piękny krzew pochodzi z pustyń Wielkiej Kotliny w zachodnim regionie Stanów Zjednoczonych. Jest zdrewniały i mały, wytwarza fioletowe przylistki, a także niebieskawo-fioletowe kwiaty. Osiąga wysokość 30-100 cm.

Sadząc szałwię, upewnij się, że sadzisz ją w glebie alkalicznej, gdzie codziennie będzie miała pełne słońce. Szałwia zachowuje swój kształt bez konieczności przycinania.

12. Glicynia

Glicynia jest powszechnie uprawiana jako winorośl, ale można ją również dostosować jako krzew poprzez przycinanie.

Jeśli szukasz krzewu o fioletowych kwiatach, to glicynia będzie bardzo dobrą propozycją.

13. Barbula kladońska

Barbula kladońska to odporny na suszę krzew, który wypuszcza kwiaty koloru fioletowo-niebieskiego. Ten krzew kwitnący nadaje kolor krajobrazu w okresie późnego lata lub wczesnej jesieni.

14. Perowskia łobodolistna

Perowskia łobodolistna ma małe, srebrzyste liście i jest świetną rośliną wypełniającą. Może być uprawiana między roślinami, które mają duże, efektowne kwiaty i kwitną dobrze w miesiącach letnich. Dorasta do 1,5 m wysokości.

Scroll to Top