Kiedy Zrywać Arbuzy? (Aby Miały Najlepszy Smak)

Hodujesz arbuzy i zastanawiasz się kiedy je zerwać, aby ich smak nie rozczarował.

W tym artykule dowiesz się wszystkiego na ten temat.

Kiedy i jak zerwać arbuza?

Jeśli hodujesz arbuza z nasion, powinieneś spodziewać się dojrzałego owocu około 80 dni po zasianiu. Jednak sama liczba dni nie jest dobrym wskaźnikiem. Lepiej jest zwrócić uwagę na inne czynniki, taki jak słodki zapach unoszący się wokół owoców.

Jednak aby mieć pewność, że arbuz będzie dojrzały, musisz zwrócić uwagę na następujące rzeczy:

1. Jednolity wygląd

Arbuzy występują w wielu różnych kształtach i rozmiarach, jednak istnieją pewne uniwersalne zasady co do ich dojrzałości. Dojrzały arbuz ma symetryczny kształt z niewielkimi wgnieceniami. Powinien być matowy i ciężki, ponieważ błyszczący i lekki arbuz oznacza jeszcze dojrzewanie.

Połysk arbuza może wskazywać, że arbuz nie otrzymywał wystarczającej ilości wody, gdy rósł, lub że nie był odpowiednio zapylany. Co więcej, duże wgniecenia mogą wskazywać na obecność owadów lub grzybów.

Z drugiej strony, suche miejsca i podobne do żył paski na powierzchni arbuza mogą wskazywać, że będzie wyjątkowo słodki. Plamy te oznaczają, że nadmiar cukru wyciekał z owoców w miarę ich wzrostu.

2. Sprawdź miejsce wzrostu arbuza

Sprawdź miejsce, w którym arbuz leżał na ziemi. Powinno ono być kremowe lub lekko żółte. Jeśli jest białe lub zielone, jest za wcześnie na zbiory.

Miejsce wzrostu, może wiele powiedzieć o stanie twojego arbuza. Wybranie arbuza o żółtych plamach zapewni ci słodki owoc, podczas gdy biały lub zielony arbuz będzie prawie bez smaku.

3. Oszacuj wagę arbuza

Dojrzały arbuz powinien być ciężki jak na swój rozmiar. Oznacza to, że jest pełen wody i jest gotowy do zebrania.

4. Stuknij w owoc

Jest to jedna z lepszych metod sprawdzania dojrzałości arbuza. Podczas stukania lub uderzania arbuza powinien on wytwarzać głęboki dźwięk, który powinien wskazywać na to, że wnętrze jest odpowiednio wypełnione.

Jeśli arbuz brzmi pusto, prawdopodobnie jest przejrzały lub, jeszcze niedojrzały.

5. Sprawdź jędrność skórki

Używając obu rąk, przytrzymaj arbuza i delikatnie ściśnij. Dojrzały arbuz nie powinien łatwo ustępować pod ciśnieniem. Jeśli skórka nie ustępuje, to dobry znak, że twój a arbuz jest dojrzały.

Kolejnym dobrym testem jest drapanie arbuza paznokciem – nie powinieneś być w stanie przeciąć ani złamać skóry.

Jak zerwać arbuza?

Aby zebrać arbuza, należy pozostawić około dwóch 5 cm łodygi na owocu. Ostrożnie użyj ostrego noża lub nożyc ogrodniczych, aby odciąć arbuza od winorośli. Po zebraniu może być przechowywany przez około tydzień w temperaturze pokojowej lub dwa tygodnie w lodówce.

Scroll to Top