Kiedy i Jak Przesadzać Lawendę? (Wyjaśnione)

Chcesz dowiedzieć się najważniejszych informacji na temat przesadzania lawendy?

Kiedy to zrobić i w jaki sposób?

Przeczytaj ten artykuł, by się o tym wszystkim dowiedzieć.

Kiedy przesadzać lawendę?

Lawendę można przesadzać w dwóch okresach roku, które pokrywają się z czasem, w którym trzeba pomyśleć o jej przycinaniu. Wiosna i wczesna jesień to więc idealny czas na przesadzenie lawendy w celu uzyskania najlepszych rezultatów.

Najlepiej przyjąć zasadę, że jeśli jesienna pogoda jest łagodna, to można przesadzić lawendę. Ten czas jest idealny, ponieważ temperatura nie jest wtedy ani za niska, ani za wysoka.

Podczas przesadzania jesienią, ziemia nie może być zamarznięta. Warto przesadzić lawendę mniej więcej na miesiąc przed pierwszymi przymrozkami, aby korzenie miały wystarczająco dużo czasu na rozwój w nowej glebie.

Alternatywnie, możesz poczekać do wiosny, kiedy ziemia będzie ciepła, a roślina jeszcze nie zakwita. 

Czy możesz przesadzać lawendę latem?

Lawendę można przesadzać maksymalnie do późnej wiosny. Przesadzanie latem nie pozwoli roślinie dobrze dostosować się do nowego środowiska i może powodować stres podczas kwitnienia. Przesadzanie latem może obciążyć korzenie rośliny i spowodować osłabienie, śmierć lub pozostawić roślinę podatną na choroby.

Dlaczego należy przesadzić lawendę?

Chociaż najlepiej nie dzielić roślin lawendy ze względu na ich zdrewniałą naturę, przesadzanie ich i przenoszenie może być korzystne dla zdolności rośliny do rozwoju. Przesadzanie lawendy da jej zastrzyk składników odżywczych i pozwoli na lepszą ekspansję korzeni.

Lawendę warto też przesadzić i zlokalizować w pobliżu warzyw i kwiatów, co pozwoli zminimalizować szkodniki i przyciągnąć zapylacze.

Jak przesadzić lawendę?

Lawenda to odporna bylina, którą bardzo łatwo przenieść do nowej lokalizacji. Niezależnie od tego, czy przesadzasz z doniczki do ziemi, czy odwrotnie, można to zrobić łatwo i szybko.

Kluczem do udanego przesadzania jest delikatne obchodzenie się i duża ilość wody do rozwoju korzeni.

Krok 1: Użyj odpowiedniej rośliny

Aby przesadzić lawendę, musi ona spełniać następujące kryteria:

  • Jest w pełni zakorzeniona w doniczce
  • Ma co najmniej 12 cm wysokości
  • Jest wolna od chorób i szkodników

Zanim lawenda zostanie posadzona w ogrodzie, sadzonki powinny być trzymane w domu lub szklarni.

Jeśli roślina już kwitnie, usuń kwiaty i przytnij dolne liście. To zasygnalizuje lawendzie, aby skierowała swoje wysiłki na rozwój korzeni w nowej glebie.

Krok 2: Posadź lawendę w bezpośrednim świetle słonecznym

Lawenda potrzebuje co najmniej 6 godzin bezpośredniego nasłonecznienia dziennie. Jeśli zasadzisz ją w cieniu, może wydać mniej kwiatów i mieć słaby zapach.

Wybierając lokalizację w ogrodzie, upewnij się, że na roślinę nie zostanie rzucony ranny lub popołudniowy cień. Nie sadź lawendy w pobliżu drzew lub budynków.

Jeśli chcesz trzymać lawendę w pomieszczeniu, wybierz najjaśniejsze okno od strony południowej.

Krok 3: Przygotuj dobrze przepuszczalną glebę

Przygotowanie gleby jest najważniejszym elementem udanego przesadzania. Lawenda pochodzi z regionu Morza Śródziemnego i jest przyzwyczajona do wzrostu w żwirowych lub skalistych glebach.

Dodatkowo dobrze toleruje dłuższe okresy suszy. Dlatego należy wsadzić ją do dobrze przepuszczalnej gleby. Im lepiej przepuszczalna gleba, tym więcej kwiatów możemy się spodziewać.

Ta bylina może rosnąć w ogrodzie nawet 10 lat, dlatego dobrze jest pomyśleć o odpowiedniej glebie, aby nie przesadzać lawendy ponownie.

  • Używaj gleby o pH obojętnym lub lekko zasadowym
  • Upewnij się, że gleba dobrze się osusza (możesz dodać piasek, mech torfowy, perlit)
  • Upewnij się, że gleba jest dobrze poluzowana
  • Używaj gleby o niskiej żyzności (unikaj materiałów o wysokiej zawartości azotu, takich jak obornik)

Krok 4: Wykop dziurę odpowiedniej wielkości

Wykop dziurę w glebie, która jest około 2 razy głębsza i szersza niż bryła korzeniowa rośliny. Sprawi to, że roślina będzie miała dużo miejsca do wzrostu i przedłużenia korzeni.

Bez wystarczająco dużej dziury lawenda może cierpieć z powodu szoku transplantacyjnego, co może prowadzić do objawów stresu, takich jak więdnięcie, żółknięcie liści i brak kwiatów w następnym roku.

Większy rozmiar dziury zapobiega też odsłonięciu korzeni podczas podlewania.

Jeśli przesadzasz kilka sadzonek, zapewnij około 50 cm odstępu między dziurami.

Krok 5: Wyjmij roślinę z doniczki

Aby ułatwić wyciągnięcie lawendy z doniczki, podlej ją. Wilgoć pomaga glebie przylgnąć do korzeni, dzięki czemu roślina wyjdzie łatwo i nie dozna szoku.

Następnie chwyć roślinę u podstawy i delikatnie porusz doniczką, aż korzenie zostaną odsłonięte. Uważaj, aby nie ścisnąć zbyt mocno, oderwać liści lub strząsnąć zbyt dużo ziemi z korzeni.

Po odsłonięciu bryły korzeniowej sprawdź, czy roślina nie jest związana z korzeniami. Jeśli tak jest, użyj opuszków palców, aby je poluzować.

Krok 6: Zasyp lawendę

Umieść sadzonkę lawendy w przygotowanej dziurze. Następnie zasyp dziurę i upewnij się, że korona lawendy pozostaje powyżej poziomu gleby.

Zakopanie korony może spowodować zgniliznę lub inne patogeny. Nie ubijaj ziemi, by zapewnić jak najwięcej powietrza.

Krok 7: Podlej lawendę

Lawenda musi być podlewana, aby się ustabilizować. Chociaż jest niezwykle odporna na suszę, młode rośliny będą znacznie bardziej spragnione niż dojrzałe.

Zapewnij więc dużo wody i zwróć uwagę na to, by woda nie gromadziła się na powierzchni, tylko wsiąkała.

Nigdy nie podlewaj też z góry. Lawenda bowiem lubi, aby jej liście i łodygi pozostały tak suche, jak to możliwe.

Przez pierwszy miesiąc po posadzeniu podlewaj co tydzień, jeśli nie ma deszczu. Pozwól glebie wyschnąć między podlewaniami. Po miesiącu można zmniejszyć częstotliwość podlewania do jednego razu na 2-3 tygodnie. Jeśli pada deszcz lub gleba wydaje się mokra, nie musisz podlewać.

Po 6 miesiącach lawenda powinna być na tyle dojrzała, że powinieneś ją podlewać wtedy i tylko wtedy, gdy wydaje się zwiędnięta lub temperatury są bardzo wysokie.

Scroll to Top