Kiedy i Jak Przycinać Kocimiętkę? (Wszystkie Szczegóły)

Aby kocimiętka rosła odpowiednio, należy ją przycinać.

Jak i kiedy to robić?

Dowiedz się, czytając ten artykuł.

Dlaczego przycinanie kocimiętki jest ważne?

Kocimiętka to bylina, która w optymalnych warunkach może rosnąć na 20-90 centymetrów wysokości. Z reguły jest łatwa w pielęgnacji. Mimo to istnieją pewne przypadki, w których przycinanie tej rośliny może być konieczne.

Powinieneś przycinać kocimiętkę z następujących powodów:

  • Przedłużanie kwitnienia
  • Ochrona zdrowia
  • Stosowanie jako zioło lub roślina lecznicza
  • Zapobieganie rozprzestrzenianiu się
  • Rozmnażanie

Kiedy przycinać kocimiętkę?

To, kiedy będziesz przycinać kocimiętkę zależy od twojego celu.

Jeśli chcesz przedłużyć okres kwitnienia kocimiętki, powinieneś przyciąć ją po głównym okresie kwitnienia. Zazwyczaj należy robić to w lipcu.

Jeśli twoja kocimiętka jest dotknięta chorobą lub szkodnikami, powinieneś odciąć i usunąć wszelkie dotknięte części rośliny jak najszybciej.

Jeśli chcesz użyć liści i kwiatów kocimiętki jako rośliny leczniczej lub zioła, odpowiedni czas na jej wycięcie jest latem.

Jeśli chcesz zapobiec i powstrzymać rozprzestrzenianie się mięty, właściwy czas na jej przycięcie jest między lutym a marcem.

Aby rozmnażać kocimiętkę, możesz odciąć pojedyncze pędy między kwietniem a lipcem.

Przycinanie tej rośliny jesienią nie jest polecane i należy poczekać do wiosny. Jeśli kocimiętka zostanie odcięta jesienią, niepotrzebnie osłabi się ją przed zimą.

Oto podsumowanie kiedy należy przyciąć kocimiętkę:

  • Przedłużenie kwitnienia: po głównym okresie kwitnienia w lipcu
  • Ochrona zdrowia: w każdej chwili w przypadku choroby lub inwazji szkodników
  • Do stosowania jako roślina lecznicza i aromatyczna: latem
  • Zapobieganie rozprzestrzenianiu się: wiosną od lutego do marca
  • Rozmnażanie: między kwietniem a lipcem

Jak przycinać kocimiętkę?

Kocimiętkę przycina się inaczej w zależności od intencji. Poniżej znajdziesz instrukcje dotyczące poszczególnych opcji przycinania.

Przycinanie kocimiętki w celu przedłużenia kwitnienia

Jeśli chcesz cieszyć się bujnymi kwiatami kocimiętki tak długo, jak to możliwe, możesz zachęcić ją do dłuższego kwitnienia poprzez przycinanie.

Aby to zrobić, wytnij wszystkie pędy sekatorem tuż nad ziemią. Alternatywnie możesz odciąć wszystkie główki kwiatów tuż nad pierwszym liściem. Dzięki temu kocimiętka będzie kwitła do jesieni.

Rozsądnie jest również dać roślinie zastrzyk świeżych składników odżywczych po przycięciu. W tym celu można zastosować nawóz o powolnym uwalnianiu bezpośrednio po przycięciu.

Ten sposób przycinania zapobiega również samosiewowi kocimiętki. Jeśli chcesz, aby kocimiętka nadal rosła w ogrodzie, rozprzestrzeniając się i wysiewając, możesz powstrzymać się od przycinania.

Przycinanie w przypadku choroby

Kocimiętka jest czasami atakowana przez mączniaka prawdziwego. W takim przypadku przycinanie pomaga usunąć dotknięte części rośliny i główki kwiatów. W ten sposób roślina nie wkłada już energii w rozwój kwiatów i może w pełni skupić się na walce z grzybem.

Przycinanie kocimiętki do użytku w kuchni

Kocimiętka to roślina lecznicza i aromatyczna. Aby użyć jej kwiatów i liści, można odciąć całe łodygi rośliny ostrymi nożyczkami. Można je następnie stosować w postaci świeżej lub suszonej.

Przycinanie kocimiętki, aby zapobiec jej rozprzestrzenianiu się

Aby zapobiec przejęciu całego ogrodu przez płodną kocimiętkę, czasami konieczne jest radykalne przycinanie. Aby to zrobić, wybierz dzień bez mrozu i odetnij całą roślinę tuż nad ziemią ostrym sekatorem.

Przycinanie do rozmnażania

Jeśli chcesz sam rozmnażać kocimiętkę, opcją jest prosta metoda rozmnażania przez sadzonki. W tym celu należy wybrać zdrowy, młody pęd rośliny i przyciąć go do około 15 centymetrów długości. Następnie należy usunąć górne liście, umieścić pęd w podłożu i podlać go.

Scroll to Top