Jaka Powinna Być Ziemia Do Fikusa? (Poradnik)

Odpowiednia gleba jest kluczowa do prawidłowego wzrostu fikusa.

Ale jaka powinna być ziemia do fikusa?

W tym poradniku przeczytasz więcej na ten temat.

Dlaczego wybór odpowiedniej ziemi do fikusa ma znaczenie?

Gleba odgrywa dużą rolę we wspieraniu wzrostu fikusa. Pomaga utrzymać roślinę mocną i zakorzenioną na miejscu, ale także dostarcza jej wszystkich składników odżywczych i wody, których potrzebuje roślina.

Zdolność rośliny do wchłaniania tych składników odżywczych będzie zależeć od składu gleby i jej interakcji z fikusem. To, jak dobrze gleba wokół rośliny pozwala na przepływ powietrza i wody, ma kluczowe znaczenie dla zdrowia roślin.

Jakie powinno być pH ziemi do fikusa?

Fikus rośnie najlepiej w glebach o pH między 6,0 a 6,5. Gleby o niższym poziomie pH dostarczają zbyt dużo kwasu, co powoduje zmniejszanie się rośliny.

Standardowe gleby doniczkowe mieszczą się w odpowiednim zakresie pH, ale unikaj wszelkich gleb oznaczonych do stosowania azalii lub róży, ponieważ zawierają one za dużo kwasu.

Jaki powinien być drenaż i tekstura gleby do fikusa?

Oprócz prawidłowej kwasowości ziemi, musi ona również dobrze się osuszać. Gleby gliniaste zawierają duże ilości materii organicznej, co ułatwia drenaż wody.

Unikaj gleb podatnych na stojącą wodę, ponieważ fikus rośnie lepiej, gdy korzenie nie są rozmoczone przez długi czas. Gleby piaszczyste mają również doskonały drenaż, ale mogą wymagać częstszego nawadniania w celu utrzymania odpowiedniej ilości wilgoci.

Jaka powinna być zawartość składników mineralnych w ziemi do fikusa?

Fikus rośnie najlepiej, gdy jest regularnie nawożony w celu uzupełnienia składników odżywczych w glebie doniczkowej. Roślina wymaga jedynie lekkiej aplikacji mieszanki dla roślin doniczkowych ogólnego przeznaczenia.

Należy nawozić roślinę raz na miesiąc i robić to, gdy fikus aktywnie rośnie, czyli wiosną i latem.

Oznaki, że używasz niewłaściwej gleby do fikusa

Kiedy ziemia do fikusa nie jest odpowiednia, zauważysz pewne zmiany w jego wyglądzie. Zmiany te są tymczasowe i szybko znikną po przesadzeniu do odpowiedniej gleby. Najważniejsze oznaki nieprawidłowej gleby to:

Żółte liście – żółknące liście są oznaką, że gleba zatrzymuje zbyt dużo wilgoci. To powstrzymuje korzenie fikusa przed wchłanianiem składników odżywczych i tlenu, powodując gnicie korzeni. Jedynym sposobem, aby to cofnąć, jest upewnienie się, że gleba ma lepszy drenaż.

Gubienie liści – Fikus upuszczający liście nie jest rzadkością i zwykle jest to pierwsza reakcją na jakąś zmianę. Jeśli roślina otrzymuje wystarczającą ilość światła słonecznego i jest nawożona, najczęstszą przyczyną opadania liści jest gleba, która jest zbyt zwarta. Może to udusić korzenie, powodując ich obumieranie. Aby to naprawić, musisz dodać do gleby elementy, które ją rozbiją i sprawią, że będzie lżejsza, takie jak perlit, kora i włókno kokosowe.

Wzrost grzybów – Grzyby w doniczce, na liściach, lub łodydze są oznaką, że gleba jest zbyt wilgotna. Może to być spowodowane nadmiernym podlewaniem lub glebą, która nieprawidłowo odprowadza wodę. W pierwszej kolejności dostosuj harmonogram podlewania i zastosuj środek przeciw grzybom. Jeśli to nie rozwiąże problemu, prawdopodobnie gleba musi się poluzować, aby lepiej się osuszać.

Scroll to Top