Jak Przycinać Sundaville? (Krok po Kroku)

Jeśli szukasz informacji na temat przycinania sundavilli, to przeczytaj ten artykuł.

Znajdziesz w nim wszystkie niezbędne informacje w jaki sposób robić to prawidłowo.

Czy musisz przycinać sundaville?

Sundaville muszą być przycinane każdego roku. Te winorośle są energicznymi pnączami i czasami rosną nawet 6 metrów w ciągu jednego sezonu. Jeśli pozwala im się rosnąć bez kontroli, często stają się nieco dzikie i zaczynają rozwijać zaniedbany wygląd.

 • Przycinaj sundaville co najmniej raz w roku
 • Sundaville są zdrowsze i silniejsze, jeśli są regularnie przycinane.

Przycinanie nie tylko zachęca sundaville do zdrowszego i pełniejszego wyglądu, ale także promuje produkcję kwiatów. Jeśli winorośl ta jest regularnie przycinania, wypuści dużo więcej kwiatów.

Jak przycinać sundaville?

Wykonaj następujące kroki, aby skutecznie przyciąć tę roślinę:

1. Zredukuj winorośl do najzdrowszych 3-5 łodyg

Unikaj puszczania winorośli sundavilli dziko, zmniejszając roślinę do 3-5 najzdrowszych łodyg natychmiast po posadzeniu. Wybierz mocne łodygi z pełnymi, zielonymi liśćmi. Słabsze łodygi powinny zostać usunięte. Usuwając nadmiar łodyg, twoja sundavilla wytworzy nowy, zdrowy wzrost.

 • Zatrzymaj przerost, zmniejszając winorośl do 3-5 zdrowych łodyg po posadzeniu
 • Jeśli twoja nowa sundavilla ma tylko jedną łodygę, przytnij ją o 1/3

Jeśli na nowej sundavilli jest tylko jedna łodyga, zmniejsz ją o 1/3. Daje to doskonały początek do zdrowego wzrostu winorośli. Dodatkowo ułatwi to przycinanie w przyszłości.

2. Przycinaj, zanim pojawią się nowe łodygi

Przycinaj winorośle sundaville każdego roku, zanim roślina zakwitnie na wiosnę. Późna zima lub wczesna wiosna to najlepszy czas na przycinanie. Nie czekaj, aż pogoda się ociepli, ponieważ sundaville zaczną wtedy szybko rosnąć.

 • Przycinaj winorośle sundaville co roku, zanim pojawią się nowe łodygi
 • Przycinanie zaleca się pod koniec zimy lub na początku wiosny
 • Liczba kwiatów zostanie zmniejszona, jeśli przycinasz po rozpoczęciu wzrostu

Wczesne przycinanie zapewnia otrzymanie jak największej liczby kwiatów. Dzieje się tak dlatego, że przycinanie po tym, jak winorośl zaczęła rosnąć, może zmniejszyć liczbę pąków. Aby zachęcić do produkcji kwiatów przez całe lato, planuj przycinanie w lutym lub na początku marca.

3. Używaj ostrych narzędzi

Unikaj sekatorów kowadełkowych podczas przycinania sundavilli. Zamiast tego wybierz sekatory nożycowy, które jest odpowiednio ostry. Sekatory kowadełkowe często nie wykonują odpowiednio ostrego cięcia, co może prowadzić do zmiażdżenia łodyg.

 • Unikaj sekatorów kowadełkowych
 • Użyj zaostrzonych sekatorów ręcznych
 • Sekatory kowadełkowe mogą prowadzić do zmiażdżenia łodyg i pogorszyć zdrowie winorośli

Winorośle sundaville będą zestresowane, jeśli ich łodygi zostaną zmiażdżone i będą znacznie zdrowsze, gdy podczas przycinania wykonuje się ostre cięcia. Upewnij się, że sekatory są ostre i wyczyść je alkoholem przed użyciem. Zapobiega to uszkodzeniom i infekcjom.

4. Uszczypnij łodygi, aby zachęcić do nowego wzrostu

Aby zachęcić do wzrostu nowych łodyg i zdrowszych winorośli sundavilli, uszczypnij każdą nową łodygę po przycięciu. Aby „uszczypnąć” łodygi sundavilli, po prostu użyj paznokci i odetnij górny centymetr każdej łodygi.

 • Uszczypnij łodygi po przycięciu
 • „Szczypanie do tyłu” wymaga tylko odcięcia górnego centymetra
 • Spodziewaj się zdrowszych winorośli sundaville, jeśli użyjesz tej techniki

Twoje winorośle będą nadal rosły, nawet jeśli nie użyjesz techniki szczypania, ale staną się pełniejsze i zdrowsze, jeśli uszczypniesz łodygi. Użyj wystarczającej siły, aby upewnić się, że łodyga jest całkowicie ściśnięta.

Jak wysoko przycinać sundaville?

Teoretycznie możesz ograniczyć wzrost sundavilli tak daleko, jak uznasz to za stosowne. Jednak zaleca się przycinanie na wysokość 1-1,5 m nad ziemią.

 • Przytnij sundaville według własnych preferencji
 • Zaleca się przycinanie w granicach 1-1,5 m
 • Utrzymuj wilgotną glebę po przycięciu
 • Wzrost będzie ponownie energiczny niemal natychmiast po przycięciu

Przycinanie powoduje, że twoja sundavilla rośnie. Niedojrzałe kiełki szybko szukają ogrodzenia lub kraty i szybko odrastają. Utrzymywanie wilgotności gleby po przycięciu pomoże pobudzić wzrost.

Scroll to Top