Jak Przechowywać Goździki Przez Zimę? (5 Wskazówek)

Choć goździki mają pewną wytrzymałość na zimno, to niskie temperatury mogą je uszkodzić.

W tym wpisie dowiesz się jak przechowywać goździki przez zimę, aby kwiaty te przetrwały niskie temperatury.

Jaką temperaturę tolerują goździki?

Goździki zdecydowanie lepiej radzą sobie w ciepłych temperaturach. Gdy temperatura spada poniżej 5 stopni Celsjusza, rośliny te mogą zacząć wykazywać oznaki stresu. Jeśli temperatura spadnie poniżej zera, goździki prawdopodobnie doświadczą uszkodzeń spowodowanych mrozem.

Będziesz w stanie stwierdzić, czy goździki zostały uszkodzone przez mróz, jeśli zobaczysz brązowe lub czarne plamy na liściach i płatkach. Roślina może również więdnąć. W ciężkich przypadkach cała roślina może stać się brązowa i umrzeć.

Jak przechowywać goździki przez zimę?

Gdy przychodzą przymrozki, należy podjąć działania, które zapobiegną śmierci goździków. Co konkretnie zrobić?

Zakryj kwiaty

Ta metoda działa cuda i jest często zalecana również dla innych roślin. Wszystko, czego potrzebujesz, to prześcieradło, plandeka lub kawałek tkaniny wystarczająco duży, aby przykryć rośliny.

Upewnij się, że tkanina sięga aż do ziemi i zabezpiecz ją kamieniami lub ciężkimi przedmiotami. Stworzy to mikroklimat, który zatrzyma ciepło i ochroni goździki przed uszkodzeniami mrozowymi.

Możesz również zbudować prostą ramę z drewna i pokryć ją tkaniną. Upewnij się, że materiał, którego używasz, przepuszcza nieco światła słonecznego.

Użyj ściółki

Aby utrzymać ciepło goździków, zaizoluje glebę i system korzeniowy. Nawet gdy temperatura spadnie poniżej zera na zewnątrz, kwiaty te pozostaną bezpieczne i bez uszkodzeń.

Najlepsze ściółki to słoma, igły sosnowe, czy martwe liście drzew. Innymi słowy, wszystko, co leżało na ziemi dłużej niż sześć miesięcy może być ściółką. Pamiętaj, by wymieniać ściółkę co jakiś czas, ponieważ jej tekstura może ulec degradacji i zmniejszyć ochronę.

Podlewaj częściej

Ta metoda może wydawać się sprzeczna z intuicją, ale w rzeczywistości działa. Gdy gleba jest mokra, zatrzymuje ciepło lepiej niż wtedy, gdy jest sucha. Pamiętaj więc, aby dobrze podlać goździki jeszcze przed mrozem. Pomoże to zaizolować korzenie i zapobiec ich zamarzaniu.

Uważaj, aby nie przesadzić. Jeśli gleba jest zbyt mokra, może spowodować więcej szkód niż pożytku. Korzenie zaczną gnić, co może zabić roślinę.

Przenieś je do pomieszczenia, jeśli to możliwe

Jeśli masz goździki w doniczce, przeniesienie ich do domu to świetny sposób na ochronę przed mrozem. Jeśli nie masz wystarczająco dużo miejsca w domu, możesz przenieść je do nieogrzewanego garażu lub szopy.

Dodatkowo upewnij się, że nie są w bezpośrednim świetle słonecznym, ponieważ może to spowodować przypalenie liści.

Przytnij kwiaty przed mrozem

Ta metoda jest stosowana jako środek zapobiegawczy, ale może również zmniejszyć ilość uszkodzeń, jakich doświadczają goździki z powodu mrozu.

Zacznij od przycięcia martwych lub umierających liści, łodyg i kwiatów. Powinieneś także zmniejszyć rośliny do około 15 cm wysokości. Pomoże im to lepiej wytrzymać zimną pogodę.

Scroll to Top