Jak Ożywić Skrzydłokwiat? (Wszystkie Czynności)

Jeżeli Twój skrzydłokwiat nie wygląd zbyt dobrze i jest w złym stanie, to prawdopodobnie popełniasz błędy w jego pielęgnacji.

Możesz jednak ożywić ten kwiat.

Przeczytaj ten artykuł, by dowiedzieć się, co możesz zrobić, by przywrócić swój skrzydłokwiat do życia.

1. Zbyt mała ilości wody

Jeśli skrzydłokwiat ma za mało wody, może więdnąć. Zauważysz wtedy, że liście opadają i leżą płasko na ziemi.

Zanurzenie całej doniczki w wiadrze z wodą o temperaturze pokojowej na 30 minut ożywi roślinę, a powrót do lepszego stanu może potrwać kilka godzin.

Kiedy roślina się ożywi, ponownie sprawdź wilgotność gleby. Cała woda będzie w komórkach rośliny, a gleba może szybko wyschnąć.

Nie zanurzaj rośliny wielokrotnie, ponieważ sprawi to, że będzie ona bardziej podatna na problemy z owadami i chorobami.

2. Nadmierne podlewanie

Z drugiej strony, nadmierne podlewanie również może powodować więdnięcie skrzydłokwiatu. Mokra gleba może powodować zgniliznę korzeni, która ostatecznie zabije roślinę. Aby temu zapobiec, upewnij się, że w doniczce nie ma stojącej wody.

Jeśli roślina jest poważnie przelana, należy ją wysuszyć. W tym celu wyjmij ją z doniczki i połóż na kilku warstwach gazet. Nadmiar wody zostanie wchłonięty przez gazetę.

Sprawdź też korzenie pod kątem zgnilizny przed ponownym wprowadzeniem rośliny do doniczki. Zdrowe korzenie są jędrne i białe, o ziemistym zapachu. Zgniłe korzenie mają kolor czarny lub brązowy i wydzielają nieprzyjemny zapach. Jeśli jakieś korzenie są uszkodzone, usuń je i przesadź skrzydłokwiat do nowej ziemi.

3. Przebarwione liście

Zdrowe liście skrzydłokwiatu są błyszczące. Czarne liście wskazują na uszkodzenia spowodowane zimnem, podczas gdy żółte lub brązowe liście mogą być spowodowane naturalnym starzeniem się, stresem wodnym, niską wilgotnością lub oparzeniami słonecznymi. Problemy te mogą również powodować brązowe końcówki i krawędzie.

Całkowicie odbarwione liście można przyciąć jak najbliżej podstawy rośliny. Jeśli występują tylko niewielkie przebarwienia, pozostaw liście na roślinie, aż pojawi się nowy wzrost, ponieważ skrzydłokwiat potrzebuje liści, aby się zregenerować.

4. Brązowe kwiaty

Kwiaty skrzydłokwiatu składają się ze zmodyfikowanego liścia wokół struktury kwiatowej. Ponieważ wszystkie kwiaty umierają, kiedy te struktury kwiatowe stają się brązowe, odetnij je tak nisko, jak to możliwe.

5. Nawożenie

Gdy skrzydłokwiat jest w złym stanie, nie można go nawozić, ponieważ zwiększy to dodatkowo stres rośliny. Ponadto z reguły skrzydłokwiaty wymagają bardzo mało nawozu, więc brak nawożenia rzadko stanowi problem.

Po rozwiązaniu problemów ze światłem, temperaturą i podlewaniem, a także usunięciu martwych liści i struktur kwiatowych, najlepszym „lekarstwem” na chory skrzydłokwiat jest po prostu pozostawienie go w spokoju. Zbyt wiele zmian może prowadzić do utrzymywania się lub pogłębiania problemów.

Pamiętaj, że skrzydłokwiaty rosną powoli i może minąć kilka tygodni, zanim zauważysz nowy wzrost i ożywienie.

Scroll to Top