Czy Można Siać Trawę Razem z Nawozem? Co Musisz Wiedzieć

Czy sianie trawy razem z nawozem to dobry pomysł?

W tym artykule dowiesz się wszystkiego na ten temat.

Czy potrzebujesz nawozu startowego do nasion trawy?

Nawóz startowy dostarcza łatwo przyswajalnych składników odżywczych dla nasion trawy. Zaleca się jednak zastosowanie nawozu startowego przed siewem. Nasiona trawy potrzebują dużej ilości fosforu, aby stymulować wzrost korzeni i zwiększać wigor trawy. Dlatego fosfor w nawozie startowym jest niezbędny dla bujnego i gęstego trawnika.

Przed zastosowaniem nawozu startowego ważne jest wykonanie testu gleby. Badanie ujawnia pH gleby trawnika, zawartość minerałów i składników odżywczych. Z reguły zaleca się 2-2,5 kg azotu na 100m2. Większa ilość może spalić trawę.

Nawóz startowy o współczynniku NPK 10-6-4 lub 15-10-10 jest dopuszczalny do promowania wczesnego wzrostu i rozwoju nasion traw. Jeśli jednak użyjesz kompostu na bazie obornika, nawóz startowy będzie niepotrzebny, gdyż obornik zawiera znaczne ilości fosforu i azotu.

Czy siać trawę i nawóz w tym samym czasie?

Nie rekomenduje się jednoczesnego wysiewu nasion trawy i nawozu. Może to spowodować nierównomierne rozmieszczenie materiałów i spowodować wypalenia trawnika.

Najlepiej jest nawozić obszar nawozem startowym na głębokości 10-15 cm, aby umożliwić wystarczająco szybkie przemieszczanie się potasu i fosforu w glebie. W przeciwieństwie do azotu, te dwa pierwiastki nie dostają się odpowiednio do gleby, gdy nawóz startowy jest stosowany na powierzchnię gleby. Azot może zniknąć bez wpływu na nasiona traw podczas uprawy na tych głębokościach.

Po nawożeniu należy rozsiać 25-30 g nasion trawy na metr kwadratowy.

Innymi słowy, zastosuj nawóz startowy przed lub po sianiu trawy. 4-6 tygodni po wykiełkowaniu trawy należy zastosować regularny nawóz, który składa się głównie z azotu.

Jak poprawnie siać trawę i zastosować nawóz?

Dla uzyskania najlepszych wyników, należy przeprowadzić całą procedurę w następującej kolejności:

1. Przetestuj glebę

Badanie gleby jest niezbędne do oszacowania jej poziomu pH i zawartości składników odżywczych. Bez testu możesz zdestabilizować trawnik i uzyskać niejednolite i spalone obszary na trawniku. Ponieważ na wyniki badań gleby trzeba czekać nawet miesiąc, próbkę gleby należy pobrać odpowiednio wcześniej.

2. Określ obszar siewu

Przed zasianiem trawnika oraz zastosowaniu nawozu należy oszacować wielkość powierzchni, aby wiedzieć, ile kilogramów materiałów musimy kupić. Najprościej podzielić obszar na regularne kształty i dokonać obliczeń.

3. Rozluźnij glebę

Przed zastosowaniem nawozu, należy odpowiednio obrobić teren i rozluźnić glebę.

4. Dodaj nawóz

Należy stosować nawóz granulowany, ale może to być również nawóz o powolnym uwalnianiu. Nawozy granulowane są łatwiejsze do stosowania, niż nawozy w sprayu. Podobnie nawozy o powolnym uwalnianiu umożliwiają dłuższe okresy między aplikacjami.

Nawóz startowy powinien zawierać azot i fosfor oraz być dobrze rozpuszczalny w wodzie. Trzecim lub czwartym nawozem mogą być materiały organiczne, takie jak obornik.

5.  Zasiej nasiona trawy

Aby zasiać trawę, stosuj się do instrukcji podanej na opakowaniu. Zaleca się użycie rozsiewacza, który znacznie ułatwi pracę.

6. Zroluj i podlej trawnik

Jeśli jest to nowy trawnik, walec eliminuje zagłębienia i bryły gleby, które zostały usunięte podczas aeracji. Ponadto walec do trawy pomoże utrzymać kontakt nasion z glebą i przyspieszy kiełkowanie. Nowo posiany trawnik podlewaj raz dziennie, aby w glebie było wystarczająco dużo wody. Dzięki temu trawa będzie mogła się zakorzeniać.

Scroll to Top