4 Sprawdzone Sposoby, By Znacznie Przyspieszyć Wzrost Tui

Twoje tuje rosną wolniej niż się spodziewałeś?

W tym artykule przeczytasz o najlepszych sposobach na przyspieszenie ich wzrostu.

1. Odpowiednia gleba

Gleba powinna dostarczać odpowiednich składników mineralnych dla tui, aby te mogły szybko rosnąć. Jeżeli już wsadziłeś tuje, to warto dodać nieco materiału organicznego do gleby. Może to być prawie wszystko, od kompostu ogrodowego po mech torfowy, ale im bogatszy materiał, tym lepiej.

Umieść kilka centymetrów materiału organicznego na obszarze, gdzie rosną tuje. Jeśli pod tujami wyrosła już trawa, warto ją wykopać, aby ułatwić wchłanianie składników do gleby.

2. Nawożenie i podlewanie

Dla szybkiego wzrostu tui ważny jest regularny program podlewania i nawożenia.

W pierwszym sezonie wegetacyjnym podlewaj rośliny raz w tygodniu lub dwa razy w tygodniu podczas upałów.

Aby uzyskać szybszy wzrost w tym pierwszym sezonie, zaaplikowanie nawozu rozpuszczalnego w wodzie da dobre wyniki. Nawóz wsiąknie bowiem w strefę korzeniową i będzie szybko wchłaniany i wykorzystywany przez tuje.

Poszukaj mieszanki przeznaczonej do zielonych żywopłotów i postępuj zgodnie ze wskazówkami. Zwykle tego rodzaju nawozy powinny być stosowane co dwa do czterech tygodni.

Gdy tuje są ustabilizowane, przestaw się na nawozy granulowane. Powinny być one stosowane wczesną wiosną i ponownie w połowie lata, ale niektóre nowoczesne typy są uwalniane powolnie i wymagają tylko jednej aplikacji rocznie.

Alternatywnie możesz kontynuować nawóz rozpuszczalny w wodzie również w drugim roku, co powinno dać nieco lepsze tempo wzrostu. Po tym czasie granulowane nawozy działają dobrze i oszczędzają czas.

Kontynuuj podlewanie podczas okresów suszy, ponieważ do maksymalnego wzrostu potrzebna jest odpowiednia ilość wody, ale pozwól na wysuszenie gleby między każdym podlewaniem.

Podlewaj regularnie i dużo zamiast często i mało. Nie pozwól, aby gleba wokół korzeni całkowicie wyschła, szczególnie we wczesnych latach. Ugruntowane tuje są bardzo odporne na suszę, ale nie będą rosły, gdy gleba jest sucha i po prostu pozostaną przy życiu.

3. Ochrona podczas zimy

Mimo że tuje są odporne, musisz odpowiednio o nie dbać w okresach zimowych.

Kiedy śnieg i lód gromadzą się wokół podstawy drzewa i na gałęziach, musisz go strącić. Jeśli pozostaną, mogą uszkodzić drzewka, spowolnić ich wzrost i spowodować choroby.

Jednym ze sposobów dobrej opieki w zimie i śnieżnych warunkach jest pokrycie tui siatką. Sprawi to, że śnieg nie zgromadzi się na gałęziach i zsunie się.

4. Upewnij się, że tuje nie są posadzone zbyt blisko siebie

Czasem tuje są sadzone zbyt blisko siebie, a to może powodować powolny wzrost.

Kiedy je sadzisz, upewnij się, że są rozmieszczone we właściwy sposób. Chociaż są świetne jako ogrodzenie, powinny być sadzone co najmniej 60 cm od siebie, aby nie konkurowały o składniki odżywcze w glebie.

Zbyt duża konkurencja o składniki odżywcze oznacza, że będą rosły wolniej.

Scroll to Top