Jak Uprawiać Powojniki w Donicach? (Przewodnik)

Jak uprawiać powojniki w donicach? Czy jest to trudne? Jak robić to poprawnie?

W tym artykule dowiesz się wszystkich niezbędnych rzeczy, aby móc skutecznie uprawiać powojniki w donicach.

Dlaczego warto wybrać uprawiać powojniki w donicach?

Korzyści z uprawy powojnika w donicach jest wiele. Jeśli nie chcesz kopać w ogrodzie lub zamierzasz zmienić miejsce zamieszkania, to uprawa w donicach da ci swobodę i mobilność.

Poza tym winorośl ta może być łatwa w przenoszeniu, jeśli chcesz zmienić jej lokację na przykład ze względu na mróz, czy dać jej więcej światła.

Kolejną korzyścią jest to, że uprawa tej rośliny w doniczce powstrzymuje nadmierny rozrost korzeni w ziemi, przez co możesz kontrolować ich wzrost.

Uprawa powojnika w doniczce pozwala też na lepszą kontrolę wilgoci. Łatwiej podlewać małą doniczkę, niż większy obszar ziemi, zwłaszcza, gdy panuje susza.

Jeśli uprawiasz powojnika w doniczce, możesz go okresowo przesadzać, aby zapewnić systemowi korzeniowemu najlepsze możliwe środowisko. Jest to szczególnie pomocne, jeśli roślina doświadcza choroby przenoszonej przez glebę lub inwazji.

Jaką doniczkę do powojnika wybrać?

Doniczka do powojnika powinna być 8-10 cm szersza niż jego początkowy system korzeniowy.

Zbyt duża doniczka może prowadzić do nadmiernego nasycenia, a zbyt mała może stłamsić korzenie i zahamować wzrost winorośli.

Rozmiar bryły korzeniowej będzie wzrastał z roku na rok, aż ostatecznie będziesz potrzebować doniczki o głębokości co najmniej 50 cm i szerokości 30 cm.

Wilgotna gleba jest koniecznością. Z tego powodu gliniane doniczki z dobrym drenażem będą najlepszym wyborem, ponieważ pozwalają na transpirację, która może odprowadzać nadmiar wilgoci.

Unikaj używania plastikowych doniczek, ponieważ mogą one utrzymywać glebę zbyt mokrą przez zbyt długi czas, co może promować rozwój patogenów, które mogą prowadzić do choroby.

Jak przygotować doniczkę?

Jeśli ponownie używasz doniczki, pamiętaj, aby zdezynfekować ją przed sadzeniem. Patogeny, szkodniki i ich jaja mogą czasami przetrwać długie okresy.

Odkażanie polega na przygotowaniu roztworu 9/10 wody i 1/10 wybielacza i zanurzeniu doniczki na około 20 minut. Następnie należy spłukać doniczkę wodą i pozostawić do wyschnięcia.

Następnie wybierz glebę. Preferowana jest gleba bogata w materię organiczną i gęsta. Mieszanka powinna składa się z 2/3 gleby i 1/3 kompostu/ perlitu/gruboziarnistego piasku, aby umożliwić napowietrzanie i drenaż.

W jakiej postaci sadzić powojnika?

Jeśli kupujesz powojniki ze szkółki lub sklepu ogrodniczego, najprawdopodobniej będą to dość ugruntowane rośliny jedno- lub dwuletnie na sprzedaż.

Dzięki temu jest duża szansa, że kwiaty zakwitną już w pierwszym sezonie.

Szukaj zdrowych, solidnych okazów. Sprawdź oznaki chorób lub inwazji, takie jak przebarwienia, obumieranie lub deformacje. Spójrz na korzenie przez otwory drenażowe w doniczce – jeśli wydają się śluzowate lub ciemne, roślina może cierpieć na zgniliznę korzeni.

Zdrowa roślina rozwija pąki, ma zielone liście, widoczny jest nowy wzrost na końcach winorośli, oraz ma wyprostowany kształt.

Możesz również zacząć uprawę od nasion lub sadzonek, lecz pamiętaj, że na zakwitnięcie rośliny będziesz musiał czekać 2-3 sezony.

Jak sadzić powojnika w doniczce?

Zacznij od namoczenia korzeni w ciepłej wodzie przez godzinę lub dwie, aby ponownie nawodnić je przed sadzeniem.

Jeśli kupiłeś już ustabilizowaną roślinę, napełnij doniczkę ziemią i zrób w niej szeroką dziurę.

Następnie ostrożnie wykręć roślinę z doniczki i delikatnie obchodź się z korzeniami.

Jeśli planujesz usunąć większość starego podłoża doniczkowego, zrób to ostrożnie i umieść je w nowej glebie, zasypując w nim roślinę. Korzenie powinny być umieszczone około 5-7 cm poniżej poziomu powierzchni.

Gołe korzenie powinny być zakopane około 5 cm pod powierzchnią gleby.

Gdy roślina jest na miejscu, dobrze namocz glebę i pozwól, aby nadmiar wody spłynął.

Postaw doniczkę z powojnikiem na zewnątrz, gdzie pełne słońce pada przez co najmniej 6 godzin dziennie. Półcień przez część dnia też jest tolerowany przez powojniki, ale pełny cień już nie.

Należy jednak pamiętać, że ponad 8 godzin ostrego światła słonecznego może wyblaknąć lub spalić kwiaty i liście.

Ważne jest, aby system korzeniowy pozostał chłodny i wilgotny oraz aby zapewnić odpowiedni cień, aby utrzymać roślinę z dala od gorącego słońca.

W przypadku młodszych sadzonek, które jeszcze się nie wypełniły, można dodać około 5 cm rozdrobnionej ściółki z kory wokół podstawy, aby zapewnić cień korzeniom i zatrzymać wilgoć. Unikaj wpychania materiałów ściółkujących blisko łodygi.

Upewnij się, że wybrane miejsce dla rośliny zapewnia ochronę przed silnymi wiatrami, ale pozwala na odpowiedni przepływ powietrza, ponieważ gęste liście mogą paść ofiarą mączniaka prawdziwego i innych dolegliwości, jeśli nie mają odpowiedniej wentylacji.

Do wspinaczki należy zapewnić kratkę lub inną solidną konstrukcję. Należy jednak pamiętać, że te winorośle wytwarzają cienkie wąsy, które chwytają się powierzchni, a łodygi skręcają się lub korzenią na miejscu, więc struktura powinna być wykonana z cienkich materiałów.

Być może będziesz musiał pomóc młodym pędom chwycić się, najpierw delikatnie nawijając je wokół struktury i wiążąc je luźno sznurkiem w celu dodatkowego wsparcia.

Jak podlewać powojnika w doniczce?

Codziennie sprawdzaj poziom wilgoci, dotykając palcami powierzchni podłoża. Jeśli górne 2 cm są wysuszone, podlej roślinę tak, aby nadmiar wody spływał, ale aby woda nie stała na powierzchni.

Jak przycinać i pielęgnować powojnika w doniczce?

Unikaj przycinania u podstawy winorośli, aby umożliwić jej wypełnienie i utworzenie baldachimu na powierzchni gleby.

Powojnik prawdopodobnie wytworzy nowe pędy przez jeden do dwóch miesięcy po ostatnich przymrozkach i kwitnie od wczesnej wiosny aż do pierwszych przymrozków.

Większość gatunków powojnika przechodzi w stan uśpienia w temperaturach utrzymujących się przez dłuższy czas poniżej 8°C. Powojnik kwitnie w cyklach przez cały sezon wegetacyjny i zazwyczaj wytwarza kwiaty dwa razy.

Przez pierwsze 2-3 lata końce nowych łodyg powinny być odcinane do około 50 cm, aby umożliwić skierowanie energii na budowę systemu korzeniowego i wiązanie pąków.

Co zrobić z powojnikiem w doniczce zimą?

Powojniki są odporne na zimno, jednak nadal potrzebują ochrony w tym czasie.

Podlewanie, owijanie i ściółkowanie to pomocne sposoby ochrony tej winorośli przez zimę.

Jak przesadzać powojnika?

Na pewno przyjdzie pora na powiększenie doniczki dla powojnika.

Podczas przesadzania warto zwrócić uwagę na oznaki zgnilizny korzeni, takie jak śluzowata tekstura. Gdy zauważysz te sygnały, odetnij uszkodzone lub gnijące korzenie i zanurz całą bryłę korzeniową w roztworze 1/4 nadtlenku wodoru i 3/4 wody na kilka godzin.

Jeśli korzenie są za ciasno, delikatnie oddziel je, naciskając ostrożnie w dół od dołu do góry, aby je oddzielić przed ponownym sadzeniem.

Na koniec umieść powojnika w glebie w taki sposób, jak podczas pierwotnego sadzenia.

Scroll to Top